Co obejmuje OC samochodu?

Pojazd poruszający się po drodze może spowodować ogromne szkody. Wiele osób nie jest w stanie ich pokryć z własnych finansów. Często są to kwoty sięgające kilku lub kilkunastu tysięcy. Dlatego ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe. Co właściwie obejmuje polisa i kogo chroni?

Artykuł 34 o ubezpieczeniach obowiązkowych dokładnie opisuje jaki zakres ochrony obejmuje OC. Zadziała ono w przypadku, gdy użytkownik spowoduje szkodę zarówno osobową, jak i rzeczową. Dotyczy to także sytuacji, gdy pojazd nie jest w ruchu np. przy rozładunku lub załadunku, wsiadaniu lub wysiadaniu z auta, podczas postoju, zatrzymania, a także garażowania. Oznacza to, że jeśli np. uszkodzimy komuś drzwi, wysiadając z samochodu, to także będzie to objęte polisą. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć nieporozumień, jeśli dojdzie do takiego zdarzenia.

W Polsce OC przypisuje się do konkretnego pojazdu, nie do kierowcy. Chroni ono osoby, które ucierpią np. w wypadku komunikacyjnym spowodowanym przez nas. Dobrze wiedzieć, że jeśli ktoś inny użytkuje nasz pojazd i spowoduje jego uszkodzenie, możemy mieć do niego roszczenia z tego tytułu.

Wykupienie ubezpieczenia samochodu nie zabezpiecza wszystkich szkód związanych z użytkowaniem pojazdu. Oznacza to, że nie otrzymamy zwrotu pieniędzy za skradzione lub zniszczone mienie w aucie, np. biżuteria, gotówka, papiery wartościowe. Zakład Ubezpieczeniowy nie odpowiada także za szkody wyrządzone środowisku, jego skażenie z winy kierowcy.

Posiadanie ubezpieczenia OC – https://nordauto.hyundai.pl/Oferta/Ubezpieczenia/ jest obowiązkowe. Warto jednak zdecydować się na rozszerzony wariant, który zabezpieczy nas np. przed utratą zniżek, zapewni ochronę w przypadku kradzieży auta. Jeśli wybieramy się poza granice kraju, to nie ma obowiązku wykupywania dodatkowych polis. Posiadanie polskich tablic rejestracyjnych zakłada, że mamy również obowiązkowe ubezpieczenie.