Czy kupno aut używanych ma sens?

Człowiek planujący zakup samochodu staje zawsze przed jednym dylematem – kupić nowe auto, czy używane. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Z pewnością, w wielu przypadkach lepiej zacząć od samochodów używanych.

Ceny samochodów używanych

Rzecz jasna, ceny samochodów używanych są bardzo zróżnicowane. Zależne są one od stanu technicznego samochodów, liczby przejechanych kilometrów i ogólnego zużycia. Znaczenie ma również to, kto sprzedaje auto. Rzecz w tym, że przykładowo w komisie auto jest zwykle zdecydowanie droższe niż w sprzedaży bezpośredniej. Najdrożej jest natomiast przeważnie w salonach samochodowych. Wynika to z tego, że w salonach przed sprzedażą naprawia się samochody używane, a to przecież kosztuje. Z drugiej strony, kupując auto nawet w najlepszym komisie nie można mieć pewności, że będzie ono całkowicie sprawne. Pewność ta natomiast towarzyszy zakupom w salonach samochodowych.

Samochody używane – jak je sprawdzać?

Nigdy nie powinno się kupować auta przed uprzednim jego sprawdzeniem. Przede wszystkim trzeba wybrać się na odpowiednio długą jazdę testową. Poza tym, trzeba zawsze odwiedzić również stację kontroli pojazdów. Jeśli właściciel samochodu nie chce się na to zgodzić, powinno to wzbudzić podejrzenia. na stacji można bowiem sprawdzić, czy samochód nie jest powypadkowy oraz jaki jest jego ogólny stan. Ważna jest również kontrola przebiegu. Można ją sprawdzić na liczniku poza stacją, jednak zawsze istnieje zagrożenie, że licznik został przez kogoś wcześniej przekręcony. Należy podkreślić, że przebieg to jedna z najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.