Jak naładować auto elektryczne?
Każdy właściciel pojazdu elektrycznego powinien zastanowić się, jaki będzie najlepszy sposób ładowania wymarzonego auta. Współcześnie skorzystać można z trzech popularnych rozwiązań. Które z nich jest najlepsze? Odpowiedzi we wpisie poniżej!
Ładowanie auta za pomocą gniazdka
Jednym ze sposobów na ładowanie auta elektrycznego jest skorzystanie ze zwykłego gniazdka, które znajduje się w każdym domu. Chociaż może wydawać się to praktycznym rozwiązaniem, to rzeczywistość jest całkiem inna. Należy pamiętać, że ładowanie auta za pomocą gniazdka elektrycznego może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Oznacza to, że naładowanie niektórych akumulatorów w trakcie jednej nocy może być niemożliwe. Dodatkową wadą tego rozwiązania jest możliwe przeciążenie sieci elektrycznej w domu. W zależności od jej stanu może dojść nie tylko do zwykłego zwarcia, ale również do pożaru.
Stacja ładowania AC
Znacznie lepszym rozwiązaniem są domowe stacje ładowania AC, które wykorzystują prąd zmienny. Właśnie z tego względu mogą być one podłączone bezpośrednio do domowej sieci elektrycznej. W przeciwieństwie do zwykłego gniazdka stacja nie przeciąża sieci oraz pozwala na pełne naładowanie akumulatora w czasie od kilku do kilkunastu godzin. Rzeczywisty czas ładowania będzie uzależniony od pojemności akumulatora, czy też od poziomu jego rozładowania.
Współcześnie rynek stacji ładowania AC jest bardzo dobrze rozbudowany, dzięki czemu właściciele pojazdów elektrycznych mogą wybrać stację spełniającą wszystkie ich oczekiwania. Doskonałym tego przykładem jest model Pulsar plus stacja ładowania AC oferowana przez renomowanego producenta. Model ten cieszy się dużą popularnością m.in. ze względu na dostępność różnych mocy od 7,4 kW do 21 kW, czy też ze względu na zastosowanie nowoczesnego interfejsu, łączności Wi-Fi oraz dedykowanej aplikacji.

Stacja ładowanie DC
Jedynym sposobem na szybsze naładowanie samochodu, niż poprzez korzystanie ze stacji AC, jest użycie ładowarki DC. W tym przypadku ma się do czynienia z urządzeniem, które bezpośrednio korzysta z prądu stałego. Jest to podstawowy przyczyna szybkości ładowania tego rodzaju modeli. W zależności od mocy urządzenia można liczyć na pełne naładowanie akumulatora w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Należy jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju stacje mogą być montowane jedynie w miejscach publicznych, ze względu na konieczność podłączenia ich do sieci z prądem stałym. Z tego względu z tego rozwiązania najczęściej korzystają stacje benzynowe, hotele i restauracje, czy też sieci handlowe ulokowane w pobliżu autostrad i dróg ekspresowych.