Jak nie kupić i mieć, czyli leasing w pigułce

Budowa floty firmowej to wielkie wyzwanie, niezależnie od jej rozmiaru. Nawet jeśli mały przedsiębiorca poszukuje jednego samochodu, musi to być przemyślany wybór. Kilkaset samochodów dla dużej firmy to nie jest wcale zwykłe powiększanie skali, bo w każdym przypadku wszystkie czynniki trzeba rozważyć indywidualnie. Jest tylko jeden wspólny mianownik dla wszystkich przypadków – najkorzystniejszy zwykle jest forma leasingu. To forma finansowania, która pozwala zmniejszyć obciążenie finansowe przedsiębiorstwa, ułatwając budowę floty każdego rozmiaru.

Prywatny a firmowy – dlaczego inaczej?

Podejście do zakupu samochodu przeznaczonego do pracy musi być inne niż do auta prywatnego. Nie chodzi tylko o aspekty praktyczne czy reprezentacyjne. Należy mieć na uwadze różną skalę przebiegów, inną charakterystykę wykorzystania, a także inny rozkład kosztów. Samochody firmowe na ogół pokonują wielokrotnie więcej kilometrów, więc należy unikać zakupu aut używanych, tak popularnych wśród samochodów prywatnych. Do tego, zakup za gotówkę jest bardziej obciążający dla firmy, która potrzebuje kapitału operacyjnego. Dlatego leasing prywatny jest w Polsce bardzo mało popularny (około 2% rynku), a firmowy stanowi znakomitą większość zakupów pojazdów.

Leasing a kredyt – różne czy takie same?

Pozornie różnice między dwiema formami finansowania zakupu samochodów są niewielkie. Obie polegają na comiesięcznej spłacie zobowiązania, więc obciążenie finansowe jest podobne. Istnieją jednak dwie podstawowe różnice – czas trwania i właściciel pojazdu. Okres kredytowania może być nawet dwukrotnie dłuższy, aż do 10 lat. W tym wypadku właścicielem pojazdu jest przedsiębiorstwo, wiec kredyt wymaga wielu formalności i zabezpieczeń. Leasingowany pojazd należy do leasingodawcy, więc zabezpieczenie nie jest konieczne, formalności dużo prostsze, a wkład własny jest często niższy. Pojazd nie musi po zakończeniu finansowania przechodzić na własność leasingobiorcy, choć można zawrzeć klauzulę wykupu. To wszystko sprawia, że jest to dużo łatwiejsza dla przedsiębiorcy forma finansowania.