Jakie są rodzaje leasingu?

Posiadanie samochodu w dzisiejszych czasach to jeden z najważniejszych aspektów, który zapewnia sprawne funkcjonowanie firmy, nawet w przypadku niewielkiej działalności gospodarczej. Pojazd ułatwia poruszanie się między kontrahentami, hurtowniami czy urzędami. Bez niego, załatwienie wielu spraw byłoby niemożliwe. Nie każdy właściciel firmy może sobie jednak pozwolić na zakup samochodu. Z pomocą przychodzi leasing – szczegóły na stronie. Jakie są jego rodzaje? Sprawdźmy.

Leasing operacyjny najbardziej doceniany

Najczęściej wybieraną formą leasingu jest jego operacyjna odmiana. Jej główną cechą jest fakt, że przedmiot umowy pozostaje w składzie majątkowym leasingodawcy. Ma to swoje plusy i minusy. Wadą dla leasingobiorcy jest to, że amortyzacja związana z użytkowaniem auta, która czyni oszczędności podatkowe pozostaje po stronie leasingodawcy. Zyskuje on jednak możliwość wpisania raty wraz z opłatą wstępną w koszt uzyskania przychodu, co stanowi olbrzymią zaletę. W tej formie umowy leasingowej klient nie jest obłożony koniecznością wykupu auta po upływie terminu trwania umowy.

Leasing finansowy raczej dla większych firm

Zupełną odwrotnością leasingu operacyjnego jest jego finansowa wersja. Przedmiot umowy staje się tu automatycznie własnością leasingobiorcy, co oznacza, że po jego stronie będą leżały odpisy związane z amortyzacją, jednak raty leasingowe nie podlegają wpisaniu w koszt uzyskania przychodu. Można do niego zaliczyć jedynie odsetki. To, co wyróżnia tę formę zawarcia umowy, to fakt, że wymaga ona opłacenia całej kwoty VAT na początku trwania umowy. Dla wielu firm jest to bariera nie do przeskoczenia, co sprawia, że ta forma leasingu wybierana jest raczej przez większe firmy, które dysponują odpowiednimi środkami finansowymi.