Klimatyzacja samochodowa – niezbędne wyposażenie nie tylko latem

Klimatyzacja samochodowa to przydatne narzędzie w każdym aucie. Latem pozwala przetrwać największe upały i daje uczucie przyjemnego chłodu. Czy montaż klimatyzacji w aucie jest łatwym zadaniem? Jakie działanie ma klimatyzacja na nasze zdrowie?

Montaż klimatyzacji

W większości modeli samochodów można zamontować gotowe systemy klimatyzacyjne. Warto jednak zauważyć, że wymaga to dość sporej ilości pracy. Mechanicy montują bowiem wszystkie urządzenia, instalacje oraz konsolę przeznaczoną do sterowania wewnątrz. Wymagana zatem jest ingerencja w układ wentylacji, układ elektryczny auta o zamontowanie nowego paska wieloklinowego, który będzie napędzał sprężarkę.
Koszt montażu jest dosyć duży, oscyluje w granicach do 2 tysięcy złotych.

Wpływ na zdrowie

Okazuje się, że nie istnieją żadne badania potwierdzające, że klimatyzacja ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto pamiętać o dbaniu o klimatyzację, gdyż zanieczyszczony układ może wywoływać alergie i staje się pożywką dla bakterii. Ważne jest, aby korzystać z kropli nawilżających oczy, zwłaszcza gdy nosimy soczewki kontaktowe. Może bowiem dojść do osuszania oczu.
Co ciekawe, zbyt duża różnica temperatur między wnętrzem samochodu a warunkami na zewnątrz może prowadzić do przeziębienia i szoku termicznego. Nie należy zatem przesadzać ze zbytnim wychłodzeniem auta.

Klimatyzacja samochodowa ma wielu zwolenników, ale znajdą się także przeciwnicy. Rozsądne korzystanie nie powinno jednak prowadzić do niekorzystnych aspektów, a zadbana klimatyzacja w Nord Auto da nam ulgę podczas gorących dni. Zbyt duża różnica temperatur między wnętrzem a pogodą na zewnątrz nie jest wskazana, jeśli pragniemy uniknąć przeziębienia i chorób.