Prąd dla gospodarstw domowych czy na firmę – co wybrać, prowadząc działalność w domu?
Miejscem prowadzenia działalności gospodarczej może być miejsce zamieszkania przedsiębiorcy – na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, głównie ze względów finansowych. Jednocześnie należy zastanowić się nad tym, czy przerejestrować liczniki na firmę, czy też korzystać z energii na takich warunkach, jak gospodarstwa domowe. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?
Prąd „na firmę” – wady i zalety
Przedsiębiorcy skupiają się na generowaniu przychodów, lecz jednocześnie zastanawiają się, które wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Nie jest tajemnicą, że w niektórych branżach zużywa się sporo energii elektrycznej – dobrym przykładem jest chociażby pieczenie ciast na zamówienie w domowych warunkach. Przerejestrowując licznik, przedsiębiorcy mają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup energii elektrycznej. Z drugiej strony, energia dla firm jest droższa, niż dla gospodarstw domowych. Dlatego też warto rozważyć, czy takie rozwiązanie przyniesie zyski, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Zakup prądu na firmę będzie korzystny dla osób rozliczających się z podatku VAT, głównie w kontekście dokumentowania wydatków, w przypadku których odliczono podatek.
Energia elektryczna dla gospodarstw domowych czy na firmę?
Prowadzenie firmy w mieszkaniu ma wiele zalet, jednak wiąże się również z koniecznością podjęcia pewnych decyzji, w tym również o korzystaniu z energii w ramach taryfy dla gospodarstw domowych lub dla firm. Warto pamiętać, że obecnie osoby prowadzące gospodarstwa domowe mają możliwość skorzystać z zamrożonych cen prądu, płacąc jednocześnie mniej. Obowiązują tutaj jednak pewne limity. Przedsiębiorcy natomiast również mogą złożyć odpowiedni wniosek o przeliczanie cen energii według niższych stawek, lecz w ich przypadku oszczędności nie będą aż tak wysokie. Co istotne, nie można skorzystać z jednego i drugiego uprawnienia jednocześnie, nawet jeśli osoba prowadząca gospodarstwo domowe prowadzi firmę w mieszkaniu. Dlatego też należy przede wszystkim rozważyć, ile prądu zużywa się w prowadzonej działalności, a ile w ramach wykonywania obowiązków domowych. Dopiero wtedy można ocenić, która taryfa okaże się korzystniejsza.